O RASIE

STAFFIK jednym zdaniem: wulkan energii oraz wielkie serce w małym, atletycznym ciele.

Staffordshire Bull Terrier to pies niezwykle energiczny, impulsywny, wytrzymały i silny. Mały gladiator, raczej sprinter niż długodystansowiec. Z tego względu należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu zarówno na wychowanie jak i na ćwiczenia czy spacery, które pozwolą na wyładowanie nadmiaru energii oraz rozbudowanie i utrzymanie w odpowiedniej kondycji naturalnej muskulatury. Staffiki uwielbiają aktywny styl życia, doskonale nadają się do uprawiania z nimi sportów takich jak agility, frisbee czy canicross.

Staffik to również niezwykle absorbujący towarzysz, łaknący ciągłej uwagi i kontaktu z człowiekiem. Nie nadaje się na „podwórkowego” stróża – cały czas uwielbia spędzać ze swoją rodziną, jest również ufny i przyjazny dla innych, nawet obcych ludzi.

W stosunku do innych psów i zwierząt nie jest zazwyczaj już tak przyjaźnie nastawiony: potrafi być zaczepny i łatwo popada w konflikty, jednak odpowiednio prowadzony i socjalizowany nie powinien sprawiać kłopotów. Staffik jest psem inteligentnym, pewnym siebie, chętnym do nauki i pracy, co można wykorzystać przy szkoleniu: staffiki doskonale się sprawdzają w konkurencjach typu obedience czy PT. Coraz częściej można je spotkać pracujące jako psy terapeuci (dogoterapia).  Nie powinno się jednak  szkolić staffika w kierunku obronnym – może to spowodować „obudzenie” atawistycznych ciągot do agresji.

Dzięki kompaktowej budowie, średnim rozmiarom, krótkiej i gładkiej sierści staffik nie jest szczególnie wymagający w kwestii pielęgnacji. Zapomnij natomiast o specjalnym legowisku: jego ulubionym miejscem do odpoczynku będzie Twój fotel, a noce chętnie spędzi pod Twoją kołdrą  😉

WZORZEC rasy Staffordshire Bull Terrier – (76)

WZORZEC ilustrowany SBT